fbpx

Kdy je vhodné stavět suterén? Jaká jsou rizika a kolik vás bude stavba podzemního podlaží stát? Dozvíte se v článku.

Suterén neboli první podzemní podlaží

Podzemní podlaží je definováno vyhláškou tak, že jeho podlaha je umístěna více než 80 cm pod úrovní okolního terénu. Suterén tedy zdaleka tedy nemusí být kompletně zasypaný zeminou a může mít i okna. V praxi se setkáváme také s pojmem dům podsklepený a částečně podsklepený. Ve druhém případě je podzemní podlaží jen pod částí domu, nikoliv pod celým přízemím.

Kdy stavět suterén?

Stavba suterénu dává smysl především v případě, když je pozemek v prudkém svahu a je třeba překonat značný výškový rozdíl mezi terénem na opačných stranách domu. V daném případě by stejně bylo potřeba zbudovat na jedné straně hluboké základy a svislé stěny. Investicí navíc je už „jen“ podlaha, schodiště, pevný strop a vnitřní konstrukce v suterénu.

Využití suterénu

Suterén je zpravidla technickým podlažím, kde najdeme technologie (technickou místnost s kotlem, bojlerem, akumulační nádobou apod.) a úložné prostory (kolárnu, lyžárnu, sklad apod.). Občas je využit také pro garáž, samostatný byt či apartmán, společenskou místnost, saunu nebo wellness.

Technická úskalí

Stěny suterénu jsou namáhány zemním tlakem, proto se často staví z tvárnic ztraceného bednění vylitých betonem. Výztuž přechází ze stěn do podkladní betonové desky a základů. Zároveň musí být veškeré izolace ve styku se zeminou dokonale izolovány proti zemní vlhkosti. Při stavbě podzemního podlaží hraje důležitou roli geologický průzkum, který mimo jiné stanoví hladinu podzemní vody. Neméně důležitá je ochrana proti radonu pronikajícímu z podloží. Musí být opět zajištěna u všech konstrukcí ve styku se zeminou.

Kolik stojí stavba sklepa?

Ač se to nezdá, plně podsklepené podlaží prodraží nevelký dům o zastavěné ploše do 100 m2 o 1-1,5 mil. Kč. Pokud řešíte finance, doporučuji zvážit, zda vás prostor pro uskladnění vína a brambor nepřijde poněkud draho.

Naše zkušenost

Jak správně tušíte, v naší roubence sklep nenajdete. Pozemek je sice mírně ve svahu, ale zároveň podmáčený, takže by vybudování podzemního podlaží bylo velmi technicky i finančně náročné. Jako ukazuje předchozí článek, byly jsme rádi, když se postavily „normální“ základy.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.