Budete stavět? Pak vás asi zajímá, jak vybrat kvalitního dodavatele. Uvažujete, že si nějaké práce uděláte sami? Podíváme se, jaké jsou výhody a nevýhody stavby svépomocí. Kde najít dobré řemeslníky nebo jak ušetřit třetinu nákladů na stavbu? Dozvíte se níže v článku.
Stavbu roubenky lze provést třemi způsoby
- Stavba „na klíč“ se stavební firmou. Máte jednoho dodavatele, který má stavbu kompletně na starost.
- Pomocí koordinovaných subdodávek jednotlivých řemeslníků. Z pohledu stavebního zákona se jedná o stavbu svépomocí, i když vlastníma rukama pracovat nebudete.
- Stavba svépomocí. Většinu stavebních prací provedete sami či s pomocí rodiny a přátel.
Na co se zaměřit při výběru stavební firmy
- Kvalita práce
- Spolehlivost, samostatnost
- Cena
- Osobní doporučení
- Celkový dojem (komunikace, historie, dobrá pověst, bezdlužnost)
Tipy z praxe, jak vybrat kvalitní firmu
S nadsázkou se dá říct, že dobrá firma se dnes pozná tak, že má hodně zakázek a nemá hned volný termín. Proto doporučuji hledat dodavatele s předstihem, ideálně už ve fázi studie. Oslovte dvě až tři firmy s dobrou pověstí a dohodněte si osobní schůzku. Ideálně si prohlédněte stavbu, na které firma právě pracuje. Je na staveništi vzorně uklizeno nebo se všude válí stavební odpad a panuje tam zmatek? Taková návštěva dost napoví, jak to může později vypadat u vás. Zeptejte se na reference od zákazníků. Solidní firma vám zprostředkování kontaktu s bývalými zákazníky neodmítne (samozřejmě s jejich souhlasem). Zvažte, zda bude lepší lokální dodavatel kvůli pružnějšímu řešení dodělávek a případných reklamací.
Předvybraným firmám předložte k ocenění rozpočet, který jste si nechali vypracovat s projektem. Tím máte zaručeno, že budete moci nabídky mezi sebou porovnávat položku po položce. Nechte si předložit návrh smlouvy o dílo.
Stavební dozor investora
Pokud budete stavět s firmou, doporučuji najmout si stavební dozor investora, který bude zastupovat vaše zájmy. Bude hlídat, zda firma staví podle projektu a platných norem a kontrolovat, zda položky na fakturách odpovídají skutečnosti. Stavební dozor je dobré zapojit už ve fázi výběru dodavatele, kdy zkontroluje například smlouvu o dílo.
Výhody a nevýhody stavby svépomocí
Stavba svépomocí, myšleno vlastníma rukama, je dnes už poměrně vzácná. Častěji se jedná o najímání jednotlivých řemeslníků, kteří se na stavbě střídají. Počítejte, že v obou případech vás to bude stát hodně času a možná i starostí. Budete muset na stavbu jezdit několikrát týdně, řešit nákupy materiálu, vést stavební deník a hlavně hlídat termíny a návaznost prací.
Neobejdete se bez osoby s odborným vzděláním, která zajistí vedení stavby svépomocí. Doporučuji, aby to byl někdo, kdo vám dá nejen potřebné potvrzení, ale také poskytne radu a přijede na stavbu, kdykoliv budete potřebovat.
Úskalím subdodávek několika řemeslníků nebo firem je fakt, že nikdo nenese odpovědnost za stavbu jako celek. V případě problému mají pracovníci tendenci svalovat vinu jeden na druhého. Pomoci může pečlivé vedení stavebního deníku a fotodokumentace. A kde jsou ty výhody? Značná úspora nákladů oproti stavbě „na klíč“. V závislosti na tom, jak moc sami přiložíte ruku k dílu, se může jednat o 20–50%.
Kde najít dobrého řemeslníka
Začněte u osobního doporučení. Poptejte se ve svém okolí, zda někdo nezná potřebného fachmana. Je to jakási záruka, že se vyhnete pracovníkům nešikovným, nespolehlivým nebo dokonce podvodníkům. Druhá možnost je inzerce v tisku nebo na internetu. Tam už je to s ověřením spolehlivosti horší. Proto si nejdříve dohodněte menší zakázku, sepište písemnou smlouvu nebo alespoň objednávku a nikdy neplaťte celou částku dopředu.
Jak rozložit náklady na stavbu
Stavbu můžete časově rozložit do více etap. U roubenek je možné vybudovat nejdříve přízemí a půdu ponechat v první fázi neobytnou. Nutnou podmínkou je vložit do stropu tepelnou izolaci navíc.
Naše zkušenosti se stavebními firmami a řemeslníky
Roubenku jsme stavěli pomocí koordinovaných subdodávek několika firem a řemeslníků. Většinu z nich jsem díky své profesi znala osobně nebo nám byli doporučeni. Nejdůležitější firmu, která dodávala tesařské a truhlářské konstrukce (roubení, strop, krov, dveře, podlahy atd.), jsme si vybrali mimo jiné proto, že majitel i stavbyvedoucí bydlí v roubenkách. Přišlo nám důvěryhodné, když někdo žije v tom, co sám staví a prodává.
Naopak řemeslníka na drobnější stavební práce (betonové podlahy, obklady, dlažby atd.) jsme zprvu nemohli sehnat. Vyhledala jsem na portálu nejremeslnici.cz toho, který měl nejvíc kladných referencí, a poslala mu poptávku. Přijel se podívat, dohodli jsme se na první zakázce a nakonec z toho byla výborná spolupráce. Žádné strašidelné historky s nespolehlivými řemeslníky naštěstí nemáme.