fbpx

3 dispozice roubenek, které fungují

27/08/2019 - 0 Comments

Návrh dispozice roubenky je stěžejní záležitost, kterou se nevyplatí podcenit. Je třeba zohlednit individuální potřeby majitelů a podmínky na pozemku. Blíže se o tomto tématu rozepisuji v článku Jak navrhnout ideální roubenku. Nyní bych se chtěla přesunout od teorie k praxi a ukázat vám tři příklady roubenek, jejichž dispozice považuji za účelné a dobře vyřešené.

Příklad první

Dispozice 1 - přízemí
Dispozice 1 – přízemí

Velikost této roubenky je 7,5 x 12 m. Zastavěnou plochou se řadí mezi menší chalupy, přesto v ní najdeme vše potřebné. Přes zádveří se vstupuje do malé chodbičky, ze které jsou přístupné ostatní místnosti: koupelna, WC, malá ložnice, technická místnost a hlavní obytná místnost (světnice). Ta zabírá přesně polovinu přízemí a najdeme v ní kuchyňskou linku, jídelní stůl, pohovku, kamna a schodiště do podkroví. Spojení se zahradou zajišťuje východ na terasu mezi kuchyní a jídelnou. Umístěním schodiště do obytné místnosti lze významně ušetřit prostor, v domě je minimum komunikací. Nevýhodou může být přenos hluku do ložnic v horním patře, které jsou oddělené pouze jedněmi dveřmi.

Dispozice 1 - podkroví
Dispozice 1 – podkroví

V podkroví jsou tři pokoje a nebytné hygienické zázemí. Ložnice nejsou příliš hluboké, proto stačí osvětlení okny ve štítech. Absence vikýřů na střeše významně šetří náklady.

Příklad druhý

Dispozice 2 - přízemí
Dispozice 2 – přízemí

Tato roubenka s rozměry 8 x 11 m je nepatrně širší a kratší než předchozí, což přísně vzato není správná proporce odpovídající vesnickému domu (poměr šířky a délky by měl být 1 : 1,5 – 2). Dispozice je však vyřešená dobře. Vstup z krytého zápraží vede přes přístavek do schodišťové chodby. Obytný prostor v přízemí je velkorysý, nabízí kuchyňský kout i dostatek prostoru pro velký jídelní stůl a posezení. Ve středu půdorysu jsou kachlová kamna. Spojení se zahradou zajišťuje dvoukřídlé francouzské okno. V přízemí i v podkroví je koupelna.

Dispozice 2 - podkroví
Dispozice 2 – podkroví

V klidové zóně v podkroví jsou umístěny 3 ložnice. Pokoje na podélné straně domu by bylo vhodné přisvětlit pultovými světlíky nebo střešními okny.

Příklad třetí

Dispozice 3 - přízemí
Dispozice 3 – přízemí

Poslední inspiraci můžete načerpat na naší chalupě v deštném. Rozměry roubenky jsou 7 x 13 m. Hlavní hmota je doplněná o přístavek se zádveřím a lyžárnou a o krytou terasu. V hlavní obytné místnosti jsou tradičně kamna, kuchyňská linka, jídelní stůl a posezení. Kromě toho najdeme v přízemí technickou místnost, malý pokoj a koupelnu se saunou. Schodiště do podkroví je umístěno v chodbě.

Dispozice 3 - podkroví
Dispozice 3 – podkroví

V horním podlaží jsou 3 ložnice a koupelna. Místnosti jsou osvětlené okny ve štítech a dvěma vikýři na každé straně střechy.

Návrh dispozice roubenky je vhodné svěřit odborníkovi. Více informací o tom, kde ho nalézt, najdete v článku Stavba roubenky – 2. část | Projekt. Pokud potřebujete projektanta, neváhejte mě oslovit s poptávkou.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Váš komentářPřihlaste se k odběru mého newsletteru

Upozornění na články a novinky z webu.

Váš email je u mě v bezpečí. Více viz Zásady ochrany osobních údajů.

Kontakt

+420 775 666 292
martina@hepnerova.cz

Střelecká 804, 500 02 Hradec Králové
IČ: 74734393
ČKAIT: 0602285

Zůstaňme v kontaktu - nechte si zasílat upozornění na novinky z webu.

Váš email je u mě v bezpečí. Více viz Zásady ochrany osobních údajů.

© 2018 Martina Hepnerová

Zaujal vás článek? Přihlaste se k odběru novinek, ať vám nic neunikne. Píšu pravidelně (nejen) o roubenkách.

Váš email je u mě v bezpečí. Více viz Zásady ochrany osobních údajů.