fbpx

Dnešní výlet potěší všechny malé (nebo i velké?) sběratele razítek. Kačenčina pohádková stezka Vás provede po blízkém i vzdálenějším okolí Deštného. Stačí si v infocentru nebo na jiném místě vyzvednout hrací kartu a lov může začít.

Trasa

V okolí Deštného v Orlických horách na vás čeká 18 stanovišť s razítky. K získání všech je potřeba ujít asi 15 km v kopcovitém terénu. Nepočítejte tedy, že s dětmi vše zvládnete za jeden den (i když i takoví borci se s pomocí auta najdou). Ideální je rozdělit si sbírání na tři okruhy. Na každém stanovišti najdete naučnou ceduli s textem, razítko, (dobrovolný) úkol a dřevěnou sochu Kačenky. Autorkou většiny z nich je Jarmila Haldová ze Sedloňova.

Kačenčina pohádková stezka mapa

Lanovkou na Studený vrch

První okruh jsme začali na spodní stanici lanovky v areálu Marta II, která je v provozu i v létě. Nahoru nás vyvezla čtyřsedačka. Nedaleko od výstupní stanice je vyhlídka pod Studeným. Už po svých jsme vystoupali na Studený vrch. S pomocí špalků jsme si připomněli nejvyšší vrcholy Orlických hor. Dál už vedla cesta převážně z kopce ke sjezdovce Zákoutí a k potoku nad Orlicí. Za parkovištěm naproti Orlici je nenápadná pěšinka, značená modrou turistickou značnou. Přešli jsme mostek přes řeku Bělou. Modrá značka odbočila do kopce, zatímco my jsme pokračovali podél vody ke kapličce. Už jen kousek to byl k odbočce ke kapličce. Výlet jsem zakončili v nedalekém Ateliéru zvonaře a hrnčířky. V kartičce přibylo 8 razítek. V Ateliéru zvonaře a hrčířky koupíte vkusnou keramiku a ručně odlité zvony. Pořádají tam i výtvarné workshopy.

ateliér Zvonaře a hrnčířky Deštné

Kostel sv. Matouše

Druhý výlet jsme začali u Muzea. Pokud máte chuť, můžete se uvnitř ponořit do historie zimních sportů, turistiky a řemesel. My jsem zamířili pro druhé razítko k restauraci Kozí chlívek, kde je oblíbená ohrádka se (sádrovými) zvířátky. Na oběd bylo ještě brzo, proto jsme pokračovali dál k lanovému parku. Pokud nepůjdete dovnitř zdolávat lanové překážky, můžete aspoň vyzkoušet lanovku před vchodem. Po silničce nahoru jsme vyrazili směrem ke kostelu sv. Matouše. Po cestě nás čekala zastávka u Huberta, patrona myslivců, který si připravil poznávačku zvířat. Svatý Matouš je barokní kostelík, který podobně jako kostel v Neratově, o kterém jsem psala zde, málem zanikl. Naštěstí i zde se našli dobří lidé, kteří se zasadili o zachování této krajinné dominanty. Ještě kousek vzhůru se šplhá cesta k altánu nad Matoušem, nejvyššímu bodu dnešního výletu. Lesem jsem prošli pro poslední razítko ke sjezdovce Marta. V hrací kartě se zaplnilo dalších 7 políček.

lanový park Deštné v Orlických horách
u Huberta Deštné v Orlických horách
kostel svatého Matouše v Deštném

Velká Deštná

Nejvzdálenějším stanovištěm je razítko na Velké Deštné. Autobusem jsme vyjeli na Šerlich, abychom ušetřili výškové metry, které nás dělily od Velké Deštné s kótou 1115 m. n. m. Z parkoviště jsme šli zkratkou přes les, která se napojila na asfaltku s červenou turistickou značkou (vrcholovou Jiráskovu cestu). Po třech kilometrech jsem byli na místě. Na vrcholu je nová rozhledna a připravuje se kiosek s občerstvením (zatím funguje provizorní). Původní srub horské služby byl zbourán. Dolů jsme se vydali strmou cestou po zelené značce do Luisina údolí, kde na nás čekalo poslední razítko. Výlet se dá absolvovat i na kole nebo vyjet autem do zmíněného Luisina údolí.

Poslední z 18 stanovišť je v Jedlové u rybníka Start. Můžete si ho přidat k druhému výletu nebo si k němu zajet zajet samostatně. V rybníce si můžete ulovit pstruha, kterého vám usmaží v nedaleké restauraci.

Zasloužená odměna

Máte alespoň 10 razítek? Výborně, můžete si vybrat odměnu. My doporučujeme vstup na adventure golf v Deštném. Na novém 18 jamkovém hřišti vás čeká zábava s vodními prvky. Běžné vstupné je 250 Kč pro dospělého a 200 Kč pro děti. Obzvláště pilní lovci razítek, kteří zaplní celou kartičku, se mohou zúčastnit slosování.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.
  • 4
    Shares