fbpx

Dnešní výlet potěší všechny malé (nebo i velké?) sběratele razítek. Kačenčina pohádková stezka Vás provede po blízkém i vzdálenějším okolí Deštného. Stačí si v infocentru nebo na jiném místě vyzvednout hrací kartu a lov může začít.

Stanoviště

Počet stanovišť se od loňského roku rozrostl. Místo původních 10 razítek jich na vás čeká rovnou 18. Pro získání všech je potřeba ujít asi 15 km v kopcovatém terénu. Nečekejte tedy, že se vše dá s dětmi stihnout za jeden den. Ideální je rozdělit si sbírání na tři okruhy, jako jsme to udělali my. Na každém stanovišti najdete naučnou ceduli s textem, razítko, (dobrovolný) úkol a dřevěnou sochu Kačenky.

1. Lanovkou na Studený vrch

První okruh jsme začali na Spodní stanici lanovky v areálu Marta II, která je v provozu i v létě. Nahoru nás vyvezla čtyřsedačka. Nedaleko od výstupní stanice je Vyhlídka pod Studeným. Už po svých jsme vystoupali na Studený vrch. S pomocí špalků jsme si připomněli nejvyšší vrcholy Orlických hor. Dál už vedla cesta převážně z kopce ke Sjezdovce Zákoutí a k Potoku nad Orlicí. Za parkovištěm naproti Orlici je nenápadná pěšinka, značená modrou turistickou značnou. Přešli jsme chatrný mostek přes řeku Bělou. Modrá značka odbočila do kopce, zatímco my jsme pokračovali podél vody ke Kapličce. Už jen kousek to byl k Odbočce ke kapličce. Výlet jsem zakončili u sousedů v Ateliéru zvonaře a hrnčířky. V kartičce přibylo 8 razítek.

Na každém stanovišti najdete vyřezávanou sochu Kačenky. Autorkou většiny z nich je výtvarnice Jarmila Haldová (ilustrovala například Pohádky z Orlických hor). Kačenku z odbočky ke kapličce bohužel někdo nedávno ukradl.

V Ateliéru zvonaře a hrčířky koupíte vkusnou keramiku a ručně odlité zvony. Pořádají tam i výtvarné workshopy.

2. Kostel sv. Matouše

Druhý výlet jsme začali u Muzea. Pokud máte chuť, můžete se uvnitř ponořit do historie zimních sportů, turistiky a řemesel. My jsem zamířili pro druhé razítko k restauraci Kozí chlívek, kde je oblíbená ohrádka se (sádrovými) zvířátky. Na oběd bylo ještě brzo, proto jsme pokračovali dál k Lanovému parku. Terezka pravidleně testuje dětský okruh a od letoška i juniorský. Tentokrát se spokojila jen s lanovkou před parkem. Po silničce nahoru jsme vyrazili směrem ke kostelu sv. Matouše. Po cestě nás čekala zastávka U Huberta, patrona myslivců, který si připravil poznávačku zvířat. Svatý Matouš je barokní kostelík, který podobně jako kostel v Neratově, o kterém jsem psala zde, málem zanikl. Naštěstí i zde se našli dobří lidé, kteří se zasadili o zachování této krajinné dominanty. Odvážlivci si mouhou užít poněkud vzdušnou houpačku. Ještě kousek vzhůru se šplhá cesta k Altánu nad Matoušem, nejvyššímu bodu dnešního výletu. Lesem jsem prošli pro poslední razítko ke Sjezdovce Marta. V hrací kartě se zaplnilo dalších 7 políček.

3. Velká Deštná

Od letošního roku je součástí stezky i “vrcholová prémie” na Velké Deštné. My jsme vyrazili nejprve autobusem na Šerlich, abychom nabrali potřebné výškové metry, které nás dělily od kóty 1115m. Z parkoviště jsme šli zkratkou přes les, která se napojila na asfaltku s červenou turistickou značkou (vrcholovou Jiráskovu cestu). Cesta do kopce byla podobně nekonečná jako v zimě na lyžích, ale nakonec jsme přeci jen za zatáčkou zahlédli střechu Srubu pod Velkou Deštnou. K nejvyššímu vrcholu Orlických hor už to byl jen kousek po cestičce mezi klečí. Starou rozhlednu můžete vidět pouze jako miniaturu na nedaleké kešce. V plánu je prý stavba nové, ale kdy k tomu dojde, asi nikdo neví. Dolů jsme se vydali strmou cestou po zelené značce do Luisina údolí, kde na nás čekalo poslední razítko.

Poslední z 18 stanovišť je v Jedlové u Rybníku Start. Můžete si ho přidat k druhému výletu nebo si k němu zajet autem či na kole jako my.

Zasloužená odměna

Máte alespoň 10 razítek? Výborně, můžete si vybrat odměnu. My doporučujeme vstup na adventure golf v Deštném. Na novém 18 jamkovém hřišti vás čeká zábava s vodními prvky. Běžné vstupné je 250 Kč pro dospělého a 200 Kč pro děti. Obzvláště pilní lovci razítek, kteří zaplní celou kartičku, se mohou zúčastnit slosování. Ceny jsou lákavé, například celosezónní skipas nebo vstup do lanového parku (to by bylo něco pro Teri:-).

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.
  • 4
    Shares