Piškot pronikl s ročním bilancováním až do newslettru portálu Na volné noze, což mě motivovalo k opožděnému sepsání článku na stejné téma. V roce 2019 jsem naklikala do počítače několik projektů, posvítila se na dvacítku nemovitostí a nechala se poprvé v životě vyfotit jinak než s dětmi. Poslední měsíce trávím, mimo jiné, předělávám webu, na který jsem umístila zmíněné fotky.
Projekty
Zkraje roku jsem pracovala na projektu bytového domu ve Svitavách, který však nikoliv mojí vinou stále není dokončen a budu se s ním muset ještě popasovat. Na jaře přišel na řadu projekt roubenky v Žacléři, na který jsem se hodně těšila. Studii navrhla Katka Novotná, se kterou jsme vytvořily sehraný kancelářský tandem. Jenže jak to v projektování bývá, přišlo nějaké ALE. Když byl projekt před odevzdáním, vystavili mu stopku sousedi a musí se předělat. Po prázdninách jsem se pustila do projektu rodinného domu v Plotištích, který navrhl Max Vlček. Zde to vypadá, že po martýriu v podobě vyběhávání razítek a jednání se sousedkou, se snad na jaře kopne do země (ťuk, ťuk). Žárovka architekti už mě adoptovali do týmu a já jsem moc ráda za přísun pěkných zakázek. V mezičase je prokládám menšími akcemi typu garáž nebo úprava rodinného domku, kterými mě zásobují známí a známí známých.
Inspekce
V uplynulém roce jsem měla možnost důkladně prověřit zhruba dvacítku domů, bytů a pozemků. O stavu realitního trhu jsem psala už v loňském článku. Nedobrá situace pro kupující přetrvává. Setkala jsem se dokonce s praktikami, které bych označila za „šmejdy v realitách“. Levně koupený dům je naoko opraven a obratem draze prodán nic netušícímu klientovi, kterému po první zimě kompletně zplesniví. Také jsem zažila případ, že prodávající neumožnil provedení inspekce. Pro všechny, kteří nechtějí naletět, jsem sepsala článek 8 závad starších rodinných domů, které byste při koupi neměli přehlédnout.
Školení
Osazenstvo ze spřátelené realitní kanceláře reality Vašatová mě požádalo, abych jim udělala školení ze základů stavebnictví. Denně prý chodí do nemovitostí, ale nejsou si úplně jisti, na co se tam po technické stránce zaměřit. Mluvila jsem skoro 3 hodiny o nejčastějších typech domů, jejich výhodách a nevýhodách, typických závadách, povinných revizích a kontrolách i o tom, co jsou skryté vady.
Školení mělo kladný ohlas, proto bych ho chtěla nabídnout dál. Pracovní název je Stavební minimum pro realitní makléře.
Podnikání
Když mně dřív někdo řekl, že studuje nebo pracuje v marketingu, obracela jsem v duchu oči v sloup. Přišlo mi to jako naprosto zbytečná věc. Zpětně bych byla vděčná za aspoň jeden semestr kurzu, kde bych se dozvěděla, že vypočítat, navrhnout, nakreslit a postavit nestačí. Nejdůležitější je prodat (se), být vidět a přitáhnout ty správné zákazníky. Dobře může fungovat osobní doporučení, ale zřejmě mám málo známých, kteří by potřebovali projekt roubenky, proto vsázím raději na obsahový marketing na svém webu, který jsem nově doplnila o fotky od Markéty Pleskotové, mojí spolužačky z gymnázia. Zároveň jsem přešla na wordpresovou šablonu Divi, která bude snad fungovat lépe než předchozí. Jako druhý kanál k zákazníkům jsem zvolila facebookovou stránku O roubenkách – inspirace, projekty, stavba. Do třetice jsem si založila profil na LinkedIn, kde si můžete přečíst můj životopis a pracovní zkušenosti.
Do Pardubic jsem zajela k architektům z 3K Architekts na seminář Stavaři stavařům, jehož hlavní náplní byla komunikace se zákazníkem, ocenění zakázky a tvorba nabídky. Pokud se chcete zlepšit v dané oblasti, kurz vřele doporučuju.
Kde mě můžete sledovat
Osobní profil na Facebooku
Stránka na Facebooku
LinkedIn
Připravuji formulář k odběru novinek z webu.
Čtivo (offline i online)
Knihy Martina Perlíka Rekonstrukce rodinného domu a Jak vybrat rodinný dům (vydalo Grada)
Kniha Jana Pešty Rekonstrukce roubených staveb (vydalo Grada)
FB skupina I počítačová blondýna může mít svůj web!
www.madlacevelova.cz (Marketingová čarodějnice)