Druhý výlet nás zavede do Rokytnice v Orlických horách. V budově historické sýpky z 19. století zde najdete Muzeum Orlických hor. Zatímco běžně se do muzea jezdí v deštivém počasí, my jsme ho poprvé navštívili v roce 2015, kdy panovalo stejně horké léto jako letos. Uvnitř byl příjemný chládek díky tlustým kamenným zdem a klimatizaci.
Expozice
Muzeum bylo otevřeno na konci roku 2013. Expozice je tedy poměrně nová, moderně pojatá a interaktivní. Zaujme malé i velké návštěvníky. Jak napovídá název “Přírodou za řemesly Orlických hor”, návštěvníci mají možnost seznámit se s tradičními řemesly zasazenými v kulisách přírodního prostředí Orlických hor. Nečekejte ale nudné exponáty ve vitrínách. Hned u vstupu vás zaujme model lesa vysoký přes tři podlaží. Uvnitř najdete strom s mnoha vypreparovanými ptáky, jejichž hlasy si můžete přehrát. V přízemí je dále víceúčelový sál a malá badatelna. Hlavní část expozice je v prvním patře. Zde už dojde na zmíněné vitríny, ve kterých můžete například sledovat, jak se potaš mění na sklářské výrobky. Třetí podlaží je věnováno praktickým ukázkám řemesel, která si můžete vyzkoušet buď sami (omezeně) nebo v rámci programu “Řemesla zaniklá, oživovaná, živá”. V nabídce je malba na sklo, výroba vánočních ozdob, tkaní a další. Stálá expozice je doplněna aktuální výstavou. Většinou se jedná o fotografie nebo panely (my jsme viděli zajímavou výstavu o českých legionářích).
Budova sýpky
Budova v poloviny 19. století byla citlivě rekonstruována hradeckým Ateliérem Šuda — Horský. Velký důraz byl kladen na zachování původních prvků (zdivo, krov). Nově vnesené konstrukce jsou naopak kontrastní, z moderních materiálů (výtahová šachta z pohledového betonu, prosklený světlík ve střeše atd.). Zajímavým motivem jsou větrací otvory na fasádě, které se dostaly i do loga muzea.
Praktické informace
Muzeum se nachází nedaleko náměstí, u silnice směrem na Bartošovice. Zaparkovat můžete na opačné straně cesty u prodejny potravin. Předem si můžete prostudovat pěkné webové stránky, kde najdete všechny potřebné informace. Otvírací doba je od úterý do neděle od 9 do 17 hod. V letních měsících a v září je navíc otevřeno i v pondělí. V průběhu roku se konají různé přednášky a akce. Plné vstupné je 60 Kč, snížené 40 Kč.
Kam dál v Rokytnici
V Rokytnici pochopitelně nemůžete minout náměstí, které je známé historickými domy s vysokými štíty a podloubími. Centrum je městskou památkovou rezervací, avšak celkový dojem kazí některé nevkusné provozovny. Což určitě neplatí o místním pekařství. Navštívit můžete také rokytnický zámek nebo malé muzeum železnice v bývalé výtopně vedle nádraží.
Další výlety
2. Sýpka — Muzeum Orlických hor v Rokytnici
3. Kačenčina pohádková stezka v Deštném
4. Hřeben Orlických hor
5. Rozhledna na Feistově kopci