pivo Neratov je malá osada za hřebenem Orlických hor, kam se každý rok ráda vracím. Vždy se tu objeví něco nového, co pozvedne toto duchovní místo ještě o kousek výš.
Obnovená osada
Nejlepší cesta do Neratova je v sedle kola ze Šerlichu přes Orlické Záhoří podél řeky Divoké Orlice. Jedete téměř pořád z kopce, kolem vás se střídá les a posečené louky s roztroušenými chalupami. Dominantou osady je obnovený poutní kostel s moderním skleněným zastřešením. Neratovské křesťanské sdružení je více než činorodé, kromě záchrany kostela se zasadilo o celkové oživení místa. Provozuje například obchod, hospodu, pivovar a zahradnictví. Část personálu tvoří hendikepovaní lidí, kteří našli v Neratově domov. Konají se zde různé kulturní akce. Více informací najdete na stránkách Sdružení Neratov.
Zahradnictví funguje formou samoobsluhy. Platí se do kasičky u vstupu. Hned za ním najdete minipivovar umístěný v nové budově s dřevěnými latěmi na fasádě. Na čepu je 10, 12 a 14 stupňové pivo s názvem Prorok, které je stáčeno i do PET lahví.
Hned za pivovarem je novinka roku 2020, obnovený Jánský most do Polska.
Historie
Příběh neratovského kostela začíná v 18. století, přesněji v roce 1723. Byla to doba vrcholného baroka (shodou okolnostní ve stejném roce umírá v Praze geniální architekt a stavitel Jan Blažej Santini-Aichel). Na rokytnickém panství ale panovaly mnohem skromnější poměry. V horských osadách vznikaly jen malé kostelíky, často dřevěné. Výjimkou je právě neratovský kostel Nanebevzetí Panny Marie, který vznikl na oblíbeném poutním místě s léčivým pramenem. Hlavní loď má délku 48m a šířku 19m. Výška je kolem 20m (původní věže byly ještě vyšší). Jedná se tedy o poměrně monumentální stavbu. Také vnitřní výzdoba se vymykala zdejším poměrům. V interiéru dominoval rozměrný oltářní obraz doplněný malovanou freskou na kruhové klenbě.
Zkáza a obnova kostela
Pohnutý osud měla stavba po 2. světové válce. Na jejím konci, 10. května 1945, ostřelovala kostel Rudá armáda. Střela z pancéřové pěsti zapálila střechu. Interiér sice ochránily masivní klenby, ale střechu se již nikdy nepodařilo obnovit a kostel postupně chátral. Po několika letech se promáčené klenby propadly a zbylo jen torzo obvodových zdí. Co nedokázalo místní drsné podnebí, chtěl dokonat bolševik. Kostel unikl demolici na konci 50. let. V 60. letech se krátce mluvilo o obnově, aby přišel další demoliční výměr v době normalizace. Na zbourání kostela naštěstí nezbyly peníze.
Doslova znovuzrození se stavba dočkala po roce 1989. Dobrovolníkům z řad věřících i místních chalupářů se podařilo stavbu vyklidit. Následné opravy financoval místní spolek z církevních zdrojů i veřejné sbírky. Nové prosklené zastřešení bylo provedeno v roce 2006. Autory návrhu jsou Ing. Jiří Starý a Ing. arch. Petr Dostál. Koncem roku 2018 byly na kostelní věže osazeny repliky původních barokních bání. Věže jsou zpřístupněny v rámci evropského projektu Historické věže kladského pomezí. Uvnitř najdete výstavu mapující historii kostela a dostanete se na horní kůr.
Další výlety
2. Sýpka — Muzeum Orlických hor v Rokytnici
3. Kačenčina pohádková stezka v Deštném
4. Hřeben Orlických hor
5. Rozhledna na Feistově kopci