Spojení „koupě chalupy“ předstihlo při vyhledávání na Googlu všechny ostatní druhy nemovitostí. Karanténa a omezené možnosti cestování přiměly Čechy k návratu k oblíbenému chalupaření. Pojďme se podívat, na co se zaměřit při výběru rekreačního bydlení, kde někteří z nás tráví víkendy, dovolenou i home office.
Lokalita versus cena
V turisticky vyhledávaných oblastech, především na horách, už prakticky nekoupíte kvalitní nemovitost pod 5 mil. Kč. Zdánlivě levnější stavby bývají ve špatném technickém stavu a vyžadují investice v řádu jednotek milionů. Nabídky vždy porovnávejte nejen mezi sebou, ale také s cenou pozemku v dané lokalitě a náklady na nový dům. Nemá smysl platit za opotřebený dům více než za novostavbu, pokud nemá výjimečnou hodnotu (ta může spočívat například v tom, že v lokalitě už nejsou žádné volné stavební pozemky). Cenu za nový dům uvažujte od 3,5 mil. Kč výše (internetové nabídky „dům za milion“ v reálném světě bohužel neexistují).
Dostupnost
Věnujte pozornost tomu, po jaké cestě se k nemovitosti jezdí a komu tato cesta patří. Stav cesty se může v průběhu roku měnit. Po dešti může být rozblácená, v zimě může zapadat sněhem a není možné jí protahovat. Ideální je asfaltová nebo zpevněná štěrková cesta ve veřejném vlastnictví (v majetku obce, kraje nebo státu). Údaje o vlastníkovi najdete v katastru nemovitostí.

Elektřina
Napojení na elektrickou energii je dnes již standardem. Ověřte si, zda je elektřina přivedena pomocí zemního kabelu nebo vzdušným vedením (to může komplikovat rekonstrukci střechy) a kde je umístěn elektroměr. V optimálním případě se nachází na veřejně přístupném místě, například v pilíři v oplocení. Častou variantou je však zastaralá elektroinstalace s hodinami ve fasádě.
Pitná voda
S chybějícím zdrojem pitné vody se potýká řada rekreačních objektů. Zdravotně nezávadnou vodu získáte buď z veřejného vodovodu nebo z vrtané studny (nechte si předložit aktuální rozbor vody). Studny kopané nebo studánky ve sklepech nejsou spolehlivým zdrojem pitné vody, ačkoliv majitel možná tvrdí něco jiného. Může být problém s vydatností i s případným znečištěním povrchovými vodami při velkých deštích, hnojení na nedalekém poli apod.
Kanalizace
Odvedení splaškových vod bývá nejslabším místem staveb na venkově. V mnoha obcích stále není vybudována veřejná kanalizace a čistírna odpadních vod. V takovém případě máte tři legální možnosti, jak likvidovat splašky. První je dostatečně velká, těsná jímka, která je pravidelně vyvážena. Druhou možností je septik s filtrem, odkud jsou přečistěné vody odváděny do potoka nebo do vsaku. Třetím je domovní čistírna odpadních vod. „Oblíbené“ řešení českých chalupářů – jímka s trativodem – je z hygienického hlediska nepřípustné a může dlouhodobě kontaminovat například zmíněnou kopanou studnu.
Technický stav domu
Popsat technické vady v jednom odstavci nelze. Jednu věc bych ale vypíchla. Je jí stav komínů, do kterých jsou zaústěny spotřebiče na tuhá paliva, tedy krby, kamna, kotle apod. Často se setkávám se starými zděnými komíny, které nemají kovovou vložku, zato jsou zanesené sazemi a zdivo nad střechou se rozpadá. Požár takového komína, od kterého může chytit celý dům, je jen otázkou času. Základní údržba komínu vyplývající ze zákona je 1x ročně kontrola kominíkem a 2x ročně čištění. Nechte si od majitele předložit zprávy o kontrole a čistění za minulé období. O dalších technických vadách se dočtete v článku 8 závad starších rodinných domů, které byste při koupi neměli přehlédnout.
Chalupa ihned k obývání nebo k rekonstrukci
Při koupi chalupy, která vyžaduje opravy nebo dokonce celkovou rekonstrukci, počítejte nejen s dodatečnými finančními náklady, ale i s časovou náročností. Ať už budete pracovat vlastníma rukama nebo koordinovat práci řemeslníků na stavbě vzdálené desítky kilometrů, zabere vám to stovky hodin. Zvažte, zda vám to vaše pracovní a rodinná situace umožňuje a konzultujte záměr se svými blízkými. Není nic horšího, než když se chalupa nestane vysněným místem odpočinku, ale dalším břemenem, kam bude rodina s narůstajícím odporem jezdit víkend co víkend brigádničit. Pamatujte, že i údržba domu a zahrady v dobrém stavu zabere času víc než dost.

Koupě pozemku a novostavba
Nedostatečná nabídka na trhu přivádí zájemce o chalupaření k myšlence koupit pozemek a postavit novostavbu. Obdobně jako u celkové rekonstrukce je nutné počítat s delším časem, který je potřebný pro zpracování projektu, získání stavebního povolení a samotnou stavbu. Jen zřídka to lze stihnout za kratší dobu než jeden rok. Počítejte spíše se dvěma až třemi lety.
Nepodceňujte koupi nemovitosti
Pokud kupujete chatu nebo chalupu, nechte si odborně posoudit její technický stav. Nepodléhejte tlaku majitelů, kteří se snaží využít pro ně výhodných podmínek na trhu a nabízejí za hodně peněz málo kvality. S poptávkou na inspekci mě můžete nezávazně kontaktovat.