S odstupem tří měsíců jsem sepsala článek o roce, kdy nic nebylo jako dřív. Inspiraci jsem získala tradičně u Piškota. Dobové souvislosti si můžete připomenout na časové ose Hospodářských novin.
Jako všechny rodiče menších dětí mě nejvíc omezila zavřená škola, školka a kroužky. Projekty běžely a já jsem měla ze dne na den zlomek času na práci. Něco jsem zrušila, něco posunula a zbytek jsem dodělávala, když hlídali prarodiče, po večerech a o víkendech. Na jarní karanténu plynule navázaly letní prázdniny, kdy se mi podařilo dohnat pracovní manko, zatímco děti byly tři týdny pryč. Podzim už běžel “normálně” v pravidelném rytmu práce, distanční škola, prezenční školka, chalupa.
Navzdory tomu byl rok 2020 pracovně nejúspěšnější, co jsem zažila. Odevzdala jsem 4 projekty, zajistila stejný počet stavebních povolení a provedla 23 inspekcí nemovitostí.
Projekty a inženýring
Téměř všechny akce loňského roku připomínaly never — ending story nebo dokonce absurdní drama. Úředníci nezřídka zvolili jako účinnou obranu proti Covidu zákopovou válku, což spočívalo v tom, že se opevnili na home office a k „zastižení“ byli na pevné lince směřující na úřad nebo na e‑mailu, na který takticky nereagovali. Stavební povolení k rodinnému domu v Plotištích jsem vymohli s investorem až po koordinovaném telefonickém útoku na vedoucího stavebního úřadu, kterému jsme oba denně volali asi týden v kuse. Prakticky hned další den se stavební firma pustila do práce.
Jako vždy se ukázalo, že vše je o lidech. Při povolení garáže na Slezském Předměstí se referentka byla ochotná sejít s klientem na konspirační schůzce na parkovišti, aby jí podepsal vzdání se práva na odvolání a celý proces se urychlil (veřejnost tou dobou do budovy magistrátu nesměla).
Smutným premiantem byla roubenka v Žacléři, kde trvalo vydání povolení 8 měsíců. Paní referentka byla střídavě na ošetřovném, na dovolené či v karanténě. Ve slabší chvilce jsem uvažovala, že se nechám na stavebním úřadě v Žacléři zaměstnat, napíšu si to zatracené povolení sama a dám zase výpověď. Jestli něco položí české stavebnictví, tak to nebude Covid ani krize, ale nečinnost stavebních úřadů.
Novou akcí byla roubenka v malé obci Prosíčka v Železných horách. Projekt jsem stihla odevzdat na úřad poslední den prázdnin, což byl zároveň poslední den platnosti staré energetické vyhlášky, podle které se zpracovává Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB). Správně tušíte, že požadavky na šetření energií u budov se od 1. 9. 2020 opět zpřísnily, což roubenkám zrovna nepřeje. Povolení na úřadě v Třemošnici proběhlo hladce, ale realizace se posouvá, protože investor mezi tím změnil plány.
Posledním projektem byla demolice a novostavba rodinného domu na Novém Hradci Králové. Inženýring mě čeká letos a nevypadá to vůbec dobře. Úpravu plynové přípojky, která je v městském chodníku, řeším s magistrátem už čtvrtý měsíc. Mám pocit, že inženýring začnu delegovat, protože už na to nemám nervy.
Abych nekončila úplně pesimisticky, podařilo se mi dotáhnout (mimo jiné finančně) projekt bytového domu ve Svitavách, který se nyní staví. Mám vždycky radost, když nekreslím do šuplíku.
Rodinný dům v Plotištích, roubenku v Prosíčkách a rodinný dům na Novém Hradci Králové navrhli Žárovka architekti, jmenovitě Max Vlček, Šárka Dlouhá a Jana Rejsková. Díky za možnost podílet se na krásných projektech.
Inspekce
Skoro půlku prohlídek tvořily nové byty nebo celé bytové domy. Troufám si tvrdit, že mám dobrý přehled o rezidenčních projektech v Hradci Králové i v Pardubicích.
První zjištění je, že v Pardubicích se staví výrazně víc. S úsměvem vzpomínám na klienta, který přijel na převzetí bytu z Prahy. Úplně se rozplýval, jak je v Pardubicích — Ohrazenicích krásně a jak levně tam koupil byt 3+kk. Občas prý o víkendu zajede vlakem do Pardubic jen tak na kávu a na procházku. Trochu jsem se zastyděla a takticky pomlčela o tom, že jsem z Hradce. Jsem si totiž jistá, že sem by se na kávu dvě hodiny ve starém vagónu nikdo nehrkal.
Druhé zjištění je, že kvalita projektů a stavebních prací je velice různorodá. Můžete narazit na developera, který řeší každou estetickou nedokonalost nad rámec norem a opravdu mu záleží na tom, aby klient odešel spokojený. Na druhé straně můžete narazit na neseriózní vykuky, kterým je jedno, že nerealizovali potřebný počet parkovacích stání nebo že mají nízké zábradlí na terase v pátém patře.
Zbytek inspekcí tvořily rodinné domy a také letos tolik žádané rekreační chaty a chalupy.
Podnikání
Už jsem naznačila, že rok 2020 byl pracovně úspěšný a náročný zároveň. Dostávám víc poptávek, než můžu stihnout. Je pro mě těžké odmítat pěkné zakázky, protože jsem zažila i dobu, kdy jsem byla ráda za jakýkoliv projekt. Dala jsem hodně energie do toho, aby mi podnikání fungovalo. A je frustrující zjistit, že může přijít impulz z venku, který ho rozbourá jako domeček ze slámy.
Dalším milníkem, který jsem překonala, jsou média. Do časopisu Sruby a roubenky píšu seriál na pokračování Stavba roubenky krok za krokem. Loni vyšly čtyři články. Některé najdete i na portálu vydavatele Dřevoastavby.cz .
Stavba roubenky – 1. část | Výběr pozemku a návrh roubenky
Stavba roubenky – 2. část | Projekt a výběr stavební firmy
Stavba roubenky – 3. část | Základy a suterén
Na zvyšování soft skills nebyl moc prostor. Stihla jsem jen kurz digitálních dovedností od Czechitas (doporučuju).
Kde mě můžete potkat (online, jak taky jinak)
Můžete se stát mým spojením na LinkedIn třeba jako senátor Zdechovský, který mi nedávno napsal, že ho zajímá moje práce 🙂
Stránka o roubenkách na Facebooku do jisté míry nahradila blog na webu. Aktuálně tam můžete sledovat stavbu podkroví v Deštném.
Založila jsem také facebookovou stránku věnovanou projektům a inspekcím, která je zatím spící a primárně vznikla kvůli navázané skupině Stavařky. Ta se nesměle rozjíždí za přispění dalších správkyň. Pokud vás zajímá téma žen ve stavebnictví, račte vstoupit (muži neklikat 🙂 ).
Kdo by stále neměl dost, může se přihlásit k odběru novinek na webu. Slibuju, že často vám psát opravdu nebudu.
U mě na stránkách je také možnost stažení dvou pdf.
Checklist 5 kroků k vaší roubence
Checklist technický stav domu před koupí