S odstu­pem tří měsíců jsem sep­sala článek o roce, kdy nic neby­lo jako dřív. Inspiraci jsem získala tradičně u Piško­ta. Dobové sou­vis­losti si můžete připome­nout na časové ose Hospodářských novin.

Jako všech­ny rodiče menších dětí mě nejvíc omezi­la zavřená ško­la, škol­ka a kroužky. Pro­jek­ty běže­ly a já jsem měla ze dne na den zlomek času na prá­ci. Něco jsem zruši­la, něco posunula a zbytek jsem dodělá­vala, když hlí­dali prar­o­diče, po večerech a o vík­endech. Na jarní karan­ténu plynule navázaly let­ní prázd­niny, kdy se mi podaři­lo dohnat pra­cov­ní manko, zatím­co děti byly tři týd­ny pryč. Podz­im už běžel “nor­mál­ně” v pravidel­ném ryt­mu práce, dis­tanční ško­la, prezenční škol­ka, chalupa.

Navz­do­ry tomu byl rok 2020 pra­cov­ně nejúspěšnější, co jsem zaži­la. Ode­vz­dala jsem 4 pro­jek­ty, zajis­ti­la ste­jný počet staveb­ních pov­olení a proved­la 23 inspekcí nemovi­tostí.

projekty-2020

Projekty a inženýring

Téměř všech­ny akce loňského roku připomí­naly nev­er — end­ing sto­ry nebo dokonce absurd­ní dra­ma. Úřed­ní­ci nezříd­ka zvo­lili jako účin­nou obranu pro­ti Covidu zákopovou válku, což spočí­va­lo v tom, že se opevnili na home office a k „zastižení“ byli na pevné lince směřu­jící na úřad nebo na e‑mailu, na který tak­ticky nereago­v­ali. Staveb­ní pov­olení k rodin­né­mu domu v Plotištích jsem vymohli s inve­storem až po koordi­no­vaném tele­fon­ick­ém útoku na vedoucího staveb­ního úřadu, které­mu jsme oba den­ně volali asi týden v kuse. Prak­ticky hned další den se staveb­ní fir­ma pusti­la do práce.

rodinny-dum-plotiste-zahrada
rodinny-dum-plotiste-ulice

Jako vždy se ukáza­lo, že vše je o lidech. Při pov­olení garáže na Slezském Před­městí se ref­er­en­t­ka byla ochot­ná sejít s klien­tem na kon­spir­ační schůzce na parkovišti, aby jí podep­sal vzdání se prá­va na odvolání a celý pro­ces se urychlil (veře­jnost tou dobou do budovy mag­istrá­tu nesměla).

Smut­ným pre­mi­antem byla rouben­ka v Žacléři, kde trva­lo vydání pov­olení 8 měsíců. Paní ref­er­en­t­ka byla stří­davě na ošetřovném, na dov­olené či v karan­téně. Ve slabší chvilce jsem uvažo­vala, že se nechám na staveb­ním úřadě v Žacléři zaměst­nat, napíšu si to zatra­cené pov­olení sama a dám zase výpověď. Jestli něco položí české staveb­nictví, tak to neb­ude Covid ani krize, ale nečin­nost staveb­ních úřadů.

Novou akcí byla rouben­ka v malé obci Prosíč­ka v Železných horách. Pro­jekt jsem stih­la ode­vz­dat na úřad posled­ní den prázd­nin, což byl zároveň posled­ní den plat­nos­ti staré ener­get­ické vyh­lášky, podle které se zpra­cov­ává Průkaz ener­get­ické náročnos­ti budovy (PENB). Správně tušíte, že poža­davky na šetření energií u budov se od 1. 9. 2020 opět zpřís­ni­ly, což roubenkám zrov­na nepře­je. Pov­olení na úřadě v Tře­mošni­ci proběh­lo hlad­ce, ale real­izace se posou­vá, pro­tože investor mezi tím změnil plány.

roubenka-prosicka-1
roubenka-prosicka-2

Posled­ním pro­jek­tem byla demo­lice a novostav­ba rodin­ného domu na Novém Hrad­ci Králové. Inženýring mě čeká letos a nevy­padá to vůbec dobře. Úpravu ply­nové přípo­jky, která je v měst­ském chod­níku, řeším s mag­istrátem už čtvrtý měsíc. Mám poc­it, že inženýring začnu dele­go­v­at, pro­tože už na to nemám nervy.

rodinny-dum-hradec-kralove-3
rodinny-dum-hradec-kralove-2

Abych nekonči­la úplně pes­imi­sticky, podaři­lo se mi dotáh­nout (mimo jiné finančně) pro­jekt bytového domu ve Svi­tavách, který se nyní staví. Mám vždy­cky radost, když nekres­lím do šuplíku.

Rodin­ný dům v Plotištích, roubenku v Prosíčkách a rodin­ný dům na Novém Hrad­ci Králové navrhli Žárov­ka architek­ti, jmen­ovitě Max Vlček, Šár­ka Dlouhá a Jana Rejsková. Díky za možnost podílet se na krás­ných projektech. 

Inspekce

Sko­ro půlku prohlídek tvoři­ly nové byty nebo celé bytové domy. Troufám si tvrdit, že mám dobrý přehled o rezi­denčních pro­jek­tech v Hrad­ci Králové i v Pardubicích.

První zjištění je, že v Par­du­bicích se staví výrazně víc. S úsměvem vzpomínám na klien­ta, který při­jel na převzetí bytu z Prahy. Úplně se roz­plý­val, jak je v Par­du­bicích — Ohrazenicích krás­ně a jak lev­ně tam koupil byt 3+kk. Občas prý o vík­endu zajede vlakem do Par­du­bic jen tak na kávu a na procházku. Trochu jsem se zasty­děla a tak­ticky pom­lčela o tom, že jsem z Hrad­ce. Jsem si totiž jistá, že sem by se na kávu dvě hodiny ve starém vagónu nikdo nehrkal.

Druhé zjištění je, že kvali­ta pro­jek­tů a staveb­ních prací je velice různorodá. Můžete naraz­it na devel­opera, který řeší kaž­dou estet­ick­ou nedokon­alost nad rámec norem a oprav­du mu záleží na tom, aby klient odešel spoko­jený. Na druhé straně můžete naraz­it na neser­iózní vykuky, kterým je jed­no, že nere­al­i­zo­vali potřeb­ný počet parko­vacích stání nebo že mají nízké zábradlí na terase v pátém patře.
Zbytek inspekcí tvoři­ly rodin­né domy a také letos tolik žádané rekreační chaty a chalupy.

inspekce-2020

Podnikání

Už jsem naz­nači­la, že rok 2020 byl pra­cov­ně úspěšný a náročný zároveň. Dostávám víc pop­távek, než můžu sti­h­nout. Je pro mě těžké odmí­tat pěkné zakázky, pro­tože jsem zaži­la i dobu, kdy jsem byla ráda za jakýko­liv pro­jekt. Dala jsem hod­ně energie do toho, aby mi pod­nikání fun­go­va­lo. A je frus­tru­jící zjis­tit, že může při­jít impulz z venku, který ho rozbourá jako domeček ze slámy.

Dalším mil­níkem, který jsem překon­ala, jsou média. Do časopisu Sru­by a roubenky píšu ser­iál na pokračování Stav­ba roubenky krok za krokem. Loni vyš­ly čtyři články. Něk­teré najdete i na portálu vyda­vatele Dřevoastavby.cz .

Stav­ba roubenky – 1. část | Výběr pozemku a návrh roubenky

Stav­ba roubenky – 2. část | Pro­jekt a výběr staveb­ní firmy

Stav­ba roubenky – 3. část | Zák­la­dy a suterén

Na zvyšování soft skills nebyl moc pros­tor. Stih­la jsem jen kurz dig­itál­ních doved­nos­tí od Czechi­tas (doporuču­ju).

 

Kde mě můžete potkat (online, jak taky jinak)

Můžete se stát mým spo­jením na LinkedIn tře­ba jako sená­tor Zde­chovský, který mi nedávno nap­sal, že ho zajímá moje práce 🙂

Strán­ka o roubenkách na Face­booku do jisté míry nahradi­la blog na webu. Aktuál­ně tam můžete sle­dovat stavbu pod­kroví v Deštném.

Založi­la jsem také face­bookovou stránku věno­vanou pro­jek­tům a inspekcím, která je zatím spící a primárně vznikla kvůli navázané skupině Stavařky. Ta se nes­měle rozjíždí za přis­pění dalších správkyň. Pokud vás zajímá téma žen ve staveb­nictví, račte vstoupit (muži neklikat 🙂 ).

Kdo by stále neměl dost, může se přih­lásit k odběru novinek na webu. Slibu­ju, že čas­to vám psát oprav­du nebudu.

U mě na stránkách je také možnost stažení dvou pdf.
Check­list 5 kroků k vaší roubence
Check­list tech­nický stav domu před koupí

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.