fbpx

S pořízením roubenky se z nás stali kutilové. Na dovolenou už nejezdíme na závody, nedej bože do zahraničí, ale zásadně na chalupu do Deštného. Protože samo se to neudělá, že jo. Někdo tomu říká i jinak, třeba že jede na VT Deštné (pro mudly uvádím překlad – výcvikový tábor). Princip je ale stejný. Člověk na čas odloží myš a klávesnici a jde dělat něco “normálního”.

Havárie vody

Letošní zahrádkářův rok jsme s předtuchou velkého sucha zahájili důkladným zalitím zahrady. Ne zcela úmyslně nám z vodoměrné šachty vyteklo asi 200 kubíků vody. Na vině byl prasklý spoj potrubí, jako naschvál hned za vodoměrem. Po vyčerpání vody a opravě se chvíli nic nedělo a pak nám přišlo roční vyúčtování. Usmlouvali jsem to na méně než půlku původní částky, takže kromě suchého chleba můžeme dětem občas dopřát i suché brambory. 

Zahrada

Pak už to šlo jako po drátkách. V květnu vykvetly na podzim zasazené jahody a za chvíli už jsme sklízeli šťavnaté plody, které se vůbec nedají srovnat s těmi, co jsem vypěstovala v Hradci na dvoře (ze stejných sazenic). Letos na jaře bylo teplo a slunečno. Občas zapršelo, ale slimáci se drželi zpátky. K vyvýšeným dřevěným záhonům jsem přistoupila poněkud pankově. Místo sofistikované konstrukce a promyšlené skladby od pletiva proti hrabošům, přes větve, kompost a kdo ví co, jsem pouze sbouchala 4 prkna, posadila je na zrytou zem a prostor vyplnila hlínou z okolních krtinců. Aby se neřeklo, vysypala jsem nahoru jeden 50 l pytel substrátu. A protože nemám ráda jahody obalené v hlíně, přikryla jsem záhon černou textilií.

Na potoce jsme postavili hráz, abychom měli kde nabírat vodu na zalévání. Jenže i v Deštném je velké sucho. Potok stejně jako v roce 2015 vyschnul. Místo obvyklé bažiny máme teď na pozemku normální louku. Záhony musíme zalívat vodou z vodovodu.

Další metou byla bohatá květinová výzdoba na balkóně. Použila jsem samozavlažovací truhlíky, aby květiny přežily naše občasné víkendové absence. Zatímco petúnie byly tak trochu krokem vedle (v zalitých truhlících půlka uhnila), převislé muškáty bohatě kvetou celé léto. Příští rok je dám do všech čtyř truhlíků.

Terénní úpravy

V červnu vypadla naše zahrada takto. A pak to začalo. Navážení kamenů a hlíny od souseda, který kousek od nás začal stavět roubenku. Skládání kamenů do zídek, přesývání zeminy a vožení koleček se šterkem a hlínou tam, kam bylo potřeba.

Čas od času jsme si při práci s lopatou vyslechli komentáře od kolemjdoucích turistů. Zaujalo mě třeba “chalupu bych nechtěl ani zanic” nebo “už sem jezdíme několik let a vaše chalupa je tady nejhezčí:)”.

A takhle vypadá naše “skalka”. Nahoře máme v plánu trávník se stolem a lavicemi. A všude kolem budou okrasné záhony s keři a trvalkami. Jednou určitě!:) Letos blokuje zahradnické práce sucho a chybějící plech na soklu. Nechci, aby sazenice pošlapali řemeslníci, až ho konečně (po roce!) přijdou dodělat.

Zídku máme i z druhé strany za domem.

Vylepšení uvnitř

Když nám došly síly a venku bylo vedro, zalezli jsme s kutěním dovnitř. Na oknech přibyly vlastnoručně ušité závěsy a v lyžárně police na všechny věci (a že jich máme).

Také jsme se pustili do malování. Zatím je hotová předsíň a lyžárna. Něco mi říká, že se začátkem školního roku už se moc dalšího nestihne:)

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.
  • 22
    Shares